Görme Engelliler

ŞEHİT BİNBAŞI BEDİR KARABIYIK

1954 Tarihinde Balıkesir Manyatsa dünyaya gelmiştir. Bedir Karabıyık astsubay babası Ahmet Karabıyık şehit olduğunda henüz on aylık olan bir bebekti. Bu yüzden şehit olan babasını hiç tanımamıştır. Onu büyüten, okutan ve yetiştiren annesi Saadet Hanım olmuştur. Saadet Hanım kocasından aldığı şehit maşı yetmediği için gece yarılarına kadar dikiş dikerek çalışıyor ve Bedir’i bağrına basarak iyi yetişmesi için her güçlüğe katlanıyordu. Çocuklarını çok seviyor, ancak Saadet hanımda Bedir2in sevgisi ve yarı başkaydı. Bu sebeple de aralarındaki sevgi anne evlat sevgisinin çok ilerisine gitmiştir.

Saadet hanım bin bir güçlüklere rağmen çocuklarını yetiştirmeye muvaffak olmuştu. Oğulları babalarının yolunu tutmuş askeri okullarda okuyarak subay çıkmışlardır. Büyük oğlu Cengiz Karabıyık Hava Harp Okulunu bitirerek pilot , Bedir KARABIYIK ise Kara Harp Okulunu bitirerek teğmen çıkmıştır. Saadet hanım oğullarıyla iftihar ediyordu. Emekleri boşa çıkmamış her biri vatana millete faydalı birer insan olarak yetişmişti.

1969 yılında Üsteğmen Cengiz Karabıyık Diyarbakır’da görev yaparken eğitim uçuşu sırasında şehit olmuştu. Bedir Karabıyık rütbesi yükselinceye kadar memleketin çeşitli yerlerinde görevini bir komando subayı olarak sürdürdü, bu arada Bandırma etrafından olan annesinin de ve beğendiği bir ailenin kızı olan Meral hanımla evlenerek mutlu bir yuva kurdular bu mutlu evlilikten Tahir ve Taha isimlerini verdikleri iki çocuklar oldu

Bedir Karabıyık Binbaşı rütbesinde iken tahini Kars’a 28.Piyade alayına çıkmıştı. O sıralar Kars bölgesinde PKK teröristleri faaliyet gösteriyordu hunharca müdafaasız insanları katletmeye devam ediyorlardı. Bedir Binbaşı iyi bir komando subayı olduğu için PKK ile girişilen her çatışmada iştirak ediyor, hainlere göz açtırmıyordu. Çoğu zaman çatışmalara giden genç subaylara ‘‘Siz geride durun ben giderim’’ demek suretiyle adeta şehitlik mertebesine ulaşmak için özel gayret sarf ediyordu. Cephede yazıp annesine gönderemediği bir mektupta bu açıklama görülmekteydi.

Türk Milleti kahraman imanlı bir vatan evladının acısını 4 Nisan 1994 günü yaşıyordu. Binbaşı Bedir Karabıyık görev yaptığı Sarıkamış’ta hain PKK ile girdiği sıcak çatışmada vurularak şehit düşmüştür

Şehit Binbaşı Bedir Karabıyık son arzusu olan şahadet şerbetini içmiş, tam söylediği gibi şehit olduğunda göğsünde Kur’ ân –ı Kerim ve ailesine yazdığı fakat gönderemediği mektup eşyalarıyla birlikte ailesine teslim edilmiştir.


Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin

  Beğen | 0  kişi beğendi